Kraniosakralni trerman
Kraniosakralni tretman je opuštajući osteopatski tretman koji može pružiti olakšanje kod raznih simptoma uključujući glavobolje, bolove u kralježnici i nuspojave liječenja raka, i mnoge druge.
Laganim dodirom se osluškuje i harmonizira membrana i protok cerebrospinalne tekućine središnjeg živčanog sustava. Oslobađanjem napetosti u središnjem živčanom sustavu potiče se osjećaj blagostanja, uklanjaju boli, jača općeniito zdravlje i imunitet.
Delikatnim položajem ruku terapeuta pomaže se oslobađanju tjelesnog vezivnog tkiva ili “fascije”. Fascia (latinska riječ za “traka”) je pokrov koji se nalazi u cijelom tijelu uključujući organe, žlijezde, živce, mišiće, krvne žile, mozak i leđnu moždinu. Ova obloga tvori poveznu mrežu koja pokriva cijelo tijelo.
U kojim slučajevima kraniosakralni tretman može pomoći?
Što se može očekivati od kraniosakralnog tretmana?
Kraniosakralni tretman se radi u ležećem položaju na leđima u kojem je osoba odjevena.
Tretman započinje konzultacijom s vašim obučenim terapeutom kako bi se identificirala problematična područja. Tiha glazba i slabo osvjetljenje često se koriste za povećanje vašeg stanja opuštenosti.
Terapeut koristi tehnike nježnog pritiska kako bi procijenio postojanje mogućih poremećaja i/ili ograničenja u vašem fascijalnom sustavu. Lagani dodir i fascialno otpuštanje mogu pomoći vašim mišićima i organima da prirodno oslobode stres, što poboljšava funkciju. Cjelokupni efekt tretmana je osjećaj duboke opuštenosti.
Da li je kraniosakralni tretman prikladan za sve?
Kraniosakralni tretman može koristiti gotovo svima. Međutim, postoje određena zdravstvena stanja u kojima treba pričekati s tretmanima.
Kraniosakralni trerman se temelji na ideji da je tijelo međusobno povezano na svim razinama.
Poboljšava učinkovitost bioloških procesa kroz poticanje inherentne samoregulacije, samokorekcije i samoiscjeljenja. Terapija se može uspješno koristiti kod djece i odraslih.
Sanja Vulić Bulat
Integrativni osteopatski terapeut